Kącik rodzica

Oto dział stworzony specjalnie dla rodziców.
kilka podstron, które mam nadzieję iż rozwieją państwa wątpliwości i wyjaśnią najróżniejsze terminy związane z harcerstwem, zuchowaniem i funkcjonowaniem  gromady, do której chcą należeć Państwa dzieci.

1. Mundury zuchowe
2. Rozwój zucha
3. Rajdy, biwaki
4. Mini słowniczek


1. Mundur














My posiadamy koszulki gromady, zamiast mundurku.
Chusty i plecionki do nich u nabycia u druhny:)




2.Kim jest zuch?

Oto podstrona, na której możecie się Państwo dowiedzieć kim jest mały zuszek, być może przyszły harcerz.

Przedstawione są tu wszystkie fakty dotyczące jego rozwoju i warunki na jakich w gromadzie przebywa :) Czyli wszystko, to o czym zuch wracający do domu o zbiórce będzie Wam Drodzy Rodzice opowiadał, wiec abyście zrozumieli o jakich dziwnych "karteczkach, co druhna kazała wypełnić" itp Wasz maluch mówi.

Zuch to najmłodszy członek ZHP, należący do gromady zuchowej, który ma nie mniej niż 6 i nie więcej niż 10 lat.

Dla zucha kodeksem moralnym, przyjmowanym dosłownie, jest Prawo Zucha, które dzieci poznają na pierwszych zbiórkach i obligują się przestrzegać po złożeniu Obietnicy Zucha.

Poprzez różnorodne, odpowiednio dobrane gry i zabawy zuchy nabierają dobrych nawyków, które powoli zaczynają tworzyć kręgosłup moralny małego człowieka. Wszystkie działania wychowawcze odbywają się pośrednio poprzez formę najbliższą dzieciom - zabawę. Wcielając się w doktorów, rycerzy czy czarodziejów dzieci jednocześnie przeżywają niezapomniane przygody i doskonale się bawią... Podczas zbiórek i innych przedsięwzięć gromady zuchy zdobywają sprawności i gwiazdki, które rozwijają ich zainteresowania i pomagają w zdobywaniu nowych umiejętności. Zuch, na którego mundurku pojawia się kolejny znaczek sprawności czy gwiazdka, czuje się dumny i dowartościowany, świadomy, że jest w czymś dobry i został za to doceniony. Kiedy rękawy mundurka powoli zaczną robić się za krótkie, a wszystkie zuchowe ścieżki okażą się dobrze znane to znak, że najwyższy czas, aby wkroczyć w szeregi harcerzy...



Co to jest Słoneczko?













To Znaczek Zucha, czyli tzw Słoneczko Zucha noszone nad lewą kieszenią mundurka.
Nie kupuje się go w sklepie, lecz zdobywa będąc w gromadzie po spełnieniu kilku wymagań:
Zuch jest grzeczny na zbiórkach i przychodzi na nie regularnie

Zuch zna Prawo Zucha i NAJWAŻNIEJSZE: stara się być coraz lepszym; ważne jest to jak zuch się stara, oceniamy sprawiedliwie wysiłki włożone w prace i zabawę na zbiórkach

Zuch posiada mundurek- musi mieć gdzie słoneczko przypiąć:)


Jest prawdziwe pierwsze wejście w zuchowy świat, wtedy zuch może rozpocząć zdobywanie gwiazdek.



Sprawności

Sprawności to część metodyki zarówno zuchowej jak i harcerskiej. Oczywiście wymagania i rodzaje sprawności są zupełnie inne. W każdym roku zuchowym dziecko może zdobywać kilka różnych sprawności, druhna przygotowuje karty sprawności, które można zdobywać w danym okresie i dziecko zabiera je do domu. Pokazuje mamie i tacie prosząc o podpis w danym temacie. Jeśli dziecko rzeczywiście potrafi np. posprzątać ładnie swój pokój, wyrecytować alfabet, czy spełnia inne wymaganie na karcie podpisuje się karteczkę i... czeka aż dziecko przyniesie trójkątny znaczek sprawności do przyszycia :)


Gdzie przyszyć sprawność - informacja na podstronie mundurki



Przykłady sprawności zuchowych:



















Gwiazdki

Gwiazdki to kolejny sposób na sprawdzanie zuchowych umiejętności dzieciaków. Dopiero, gdy zuch zdobędzie Słoneczko może zdobywać kolejne gwiazdki. Na każdą kolejną gwiazdkę dostaje indywidualne wymagania połączone z książeczką, którą musi wypełnić. Drużynowy dobrze zna swoje zuchy i wie, w czym mają problem, więc muszą poćwiczyć konkretną umiejętność. Dzięki temu jeden zuch uczy się pożytecznych rzeczy od innego zucha, co wspomaga integracje w gromadzie, a także umiejętność konwersacji, śmiałość dzieci.

Wyróżniamy następujące gwiazdki:


  zuch OCHOCZY
  zuch SPRAWNY

  zuch GOSPODARNY



3. Rajd, biwak

Biwak/ Rajd  to krótka forma wypoczynku na łonie natury. Jeździmy najczęściej na 2 dni  w najbliższe okolice śpiąc w  szkołach lub ośrodkach wypoczynkowych. Wszystkie dane podajemy minimum 2 tygodnie przed wyjazdem. Wiadomości będę ukazywać się na naszej stronie internetowej oraz na karteczkach, które dzieci dostaną oraz na drzwiach zuchówki. W razie pytań można zawsze zadzwonić do druhen :)


Czy na biwaku dzieci są bezpieczne? Kto ponosi za nie odpowiedzialność?

Wydaje się zapewne Państwu, że małe dzieci nie poradzą sobie same na wyjeździe. Otóż trzeba zacząć od tego, że nie będą same, bo oprócz innych zuchów i druhen zawsze jedzie przynajmniej jeden doświadczony opiekun. Zuchy nie będą miały nawet czasu na płacz za rodzicami, bo tyle zabaw, zadań i bohaterów jest do uratowania.

Dzieci nie mogą brać na takie wyjazdy komórek, bo jest to niesprawiedliwe dla tych które ich nie posiadają. Zawsze można zadzwonić na komórkę druhny, w razie gdyby się coś złego działo na pewno zadzwonimy.

Ubezpieczenie jest załatwiane zawsze wcześniej; w tym celu były nam potrzebne pesele dzieciaków.

Zawsze mamy ze sobą apteczkę i osobę, która zaradzić skutkom ewentualnych wypadków.


4. Mini słowniczek 


Najważniejsze pojęcia :) BIWAK – jest to dwudniowy wyjazd gromady (lub kilku gromad) poza miasto.

CHORĄGIEW – ZHP podzielone jest na chorągwie, nasza chorągiew to chorągiew mazowiecka.

DRUŻYNOWY – prowadzi gromadę, jest wodzem.
Ma ukończone 16 lat i kurs drużynowego.

GROMADA ZUCHOWA – organ ZHP zrzeszający zuchy.

GWIAZDKI – służą rozwojowi dziecka. Zuch musi zdobyć odpowiednią wiedzę by zdobyć kolejną gwiazdkę.
Zuchy zaczynają zdobywać gwiazdki po złożeniu Obietnicy Zucha i otrzymaniu Słoneczka, zuchy otrzymują wtedy książeczki do wypełnienia. Gwiazdek jest trzy - * Zuch ochoczy, ** Zuch sprawny, *** Zuch gospodarny.

HARCERZ – jest to członek ZHP w wieku od 10 lat. Harcerzy dzieli się na młodszych (4-6kl. Podstawówki), starszych (gimnazjum), wędrowników (liceum i studia). Zgodnie z tym podziałem wytworzyły się piony wiekowe dla drużyn.

HUFIEC – na hufce dzieli się chorągiew. Nasz hufiec to Lipsko

KOLONIA ZUCHOWA – letnia kolonia wszystkich gromad szczepu podsumowująca rok zuchowy.

NAMIESTNICTWO – działa w hufcu. Jest to zespół programowo – metodyczny. Ze względu na grupy metodyczne można wyróżnić namiestnictwa: zuchowe, młodszo harcerskie, starszo harcerskie i wędrownicze.

OBIETNICA ZUCHA – Obiecuję być dobrym zuchem, zawsze przestrzegać Prawa Zucha.

PLAKAT – forma informacji dla Rodziców i zuchów, zawieszana przy wyjściu do szkoły. Umieszczamy tam ważne dane dotyczące zbiórek i wycieczek.

PRZYBOCZNY – harcerz, który pomaga drużynowemu. Po kilku latach zostaje drużynowym.

SPRAWNOŚCI INDYWIDUALNE –zuchy zdobywają je poza zbiórkami poprzez uzupełnienie odpowiednich kart. Sprawności związane są z zainteresowaniami dzieci, np. dżentelman, plastyk, kronikarz.

SZCZEP – jest to organ ZHP składający się z kilku gromad i drużyn. Każdy szczep ma swoją komendę składającą się z komendanta i jego zastępców.

SZÓSTKA – na zbiórkach zuchy podzielone są w stałych grupach, które nazywają się szóstkami. Każda szóstka ma swojego lidera – szóstkowego, którym jest starszy zuch.

ZHP - Związek Harcerstwa Polskiego.

ZUCH – jest to członek ZHP w wieku 6-10 lat, po czwartej klasie zuch staje się harcerzem i idzie do drużyny harcerskiej




Jeśli mają państwo jakieś dodatkowe pytania, chętnie na nie odpowiem :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz